Jezuitistr25042018

V Ríme otvoria Jubilejný rok sv. Alojza, patróna mládeže a študentov

sv. Alojz Gonzaga SJ

Už o mesiac slávnostne otvoria v Ríme Jubilejný rok patróna mládeže a študentov sv. Alojza. Pri príležitosti 450. výročia jeho narodenia bude v piatok 9. marca o 18. hodine v Kostole sv. Ignáca (Chiesa di Sant´Ignazio di Loyola in Campo Marzio) predsedať otváracej svätej omši generálny predstavený Spoločnosti Ježišovej páter Arturo Sosa.

Slávnosť budú animovať ignaciánske spoločenstvá z Ríma a bude spojená s modlitbovým bdením zameraným na témy „Krédo“ a „Tajomstvo sv. Alojza: Spojenie s Bohom“. Pre školskú mládež sa v ten istý deň organizujú v Ríme stretnutia o hodnote služby ako protiváhy k dnešným tendenciám tzv. kultúry skartovania, o ktorých často hovorí pápež František.

Sv. Alojz (Luigi) Gonzaga patrí k známym jezuitským svätcom a je považovaný za vzor čistoty a obetavej služby chorým, za duchovného pomocníka pri voľbe životného povolania a orodovníka pri nákazlivých chorobách.

Sv. Alojz Gonzaga (9. marca 1568 - 21. júna 1591) pochádzal z talianskej šľachtickej rodiny z Castiglione pri Mantove. V mladom veku vstúpil k jezuitom. Pri ošetrovaní chorých počas epidémie v Ríme sa nakazil morom a zomrel ako 23-ročný. Pochovaný je v rímskom Kostole sv. Ignáca neďaleko Panteónu.

Miestnosti, v ktorých sv. Alojz prežíval v rehoľnej komunite svoj noviciát, sú dodnes navštevované pútnikmi. Izby sv. Alojza (Camerette di San Luigi Gonzaga) sa nachádzajú nad Kostolom sv. Ignáca v susedstve historickej budovy Rímskeho kolégia, ktoré bolo predchodcom dnešnej Pápežskej univerzity Gregoriana.

Zdroj: sk.radiovaticana.va

Spiritualita

Spiritualita

Pobožnosť

Spoločnosť

Zasvätený život