Mnoho darov v jednom Duchu na Magise v Budapešti

St, Aug 6, 2014

zo života Magisu

Po minuloročnom úspešnom prvom ročníku Stredoeurópskeho Magisu organizovanom Slovenskou provinciou jezuitov na Slovensku sa koncom júla tohto roka konal druhý ročník tentokrát pripravený Maďarskými jezuitmi s mottom “Mnoho darov v jednom Duchu”.

Celotýždňový program pozostával tradične z dvoch hlavných častí, experimentov a Ignaciánskeho festivalu mladých. 140 účastníkov z Maďarska, Slovenska, Českej republiky, Litvy, Poľska, Slovinska, Rumunska, Belgicka, Portugalska a Bolívie sa najprv stretlo na 5 dňových experimentoch podľa vlastného výberu. Väčsina experimentov prebiehala v Maďarsku, umelecké - tanečný, hudobný Taize, Źivé kamene, spirituálne - duchovné cvičenia podľa sv. Ignáca a sociálne - mestský tábor pre rómske deti a ďalšie najmä umelecké experimenty sa konali v Rumunsku. Slovensko hostilo 3 experimenty, putovný v Slovenskom raji, umelecký, písanie ikon v Košiciach a ekologický v Ivanke pri Dunaji. Špecifický program každého experimentu sprevádzali každý deň jednotné duchovné impulzy ako otvorenosť, vnútorná sloboda, rešpekt, dialóg, jednota, odpustenie, zmierenie, prijatie, radosť a vďačnosť. Silným momentom dňa pre každý experiment bolo spoločné večerné zdieľanie v tzv. Magis kruhu, ktorý ponúkal priestor na reflexiu a vzájomné obohatenie.

Po experimentoch sa účastníci stretli na 3 dňovom Ignaciánskom festivale mladých v Budapešti, kde ich čakal bohatý duchovný a kultúrny program. Medzi najzaujímavejšie momenty patrilo objavovanie budapeštianskych pamiatok formou hry, festival národov, workshopy na rôzne témy, svätá omša v ruinách kláštora na Margitinom ostrove, flashmob pred bazilikou sv. Štefana a nočná plavba po Dunaji.

Festival vyvrcholil slávnostnou svätou omšou, na ktorej bola odovzdaná vlajka organizátorom Stredoeurópskeho Magisu 2015, Poliakom. Dovidenia o rok v Poľsku :)

Foto (c) URBAN David

Komentáre k článku (0)

Odkazy na tento článok (1)

  1. Odkaz: Mnoho darov v jednom Duchu na Magise v Budape&s...:

    [...] Mnoho darov v jednom Duchu na Magise v Budapešti From jezuiti.sk - Today, 12:11 PM [...]

Reagovať

Musíte byť prihlásený, aby ste mohli písať komentáre.