Naše BLOGY  |   Registrácia  |   Vytvor si BLOG  |   Prihlásenie

Rubriky

 

Júl 2011
P U S Š P S N
« Máj   Sep »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Putovanie do Levoče s Family Xaveriádou 2011

Prázdniny sme začali púťou do Levoče

Na poďakovanie za dobrodenia sa viacero rodín z Bratislavy, Prešova a z iných miest odhodlalo v posledný júnový týždeň putovať do Levoče. Do podujatia sa zapojili aj pátri Ladislav Šofranko (Prešov), Ľubomír Pilarčík (Trnava), Ondrej Gábriš (Ružomberok) a Milan Hudaček (Bratislava) s osobitnými pútnickými trasami.

Najstarším pútnikom bol P. Ladislav Šofranko. Mal zámer putovať 2 dni prielomom Hornádu v Slovenskom raji a ďalej cez Smižany, Iliašovce do Levoče. K nocľahu využil dom pre skautov vo Vydrníku a chatu na Košiarnom briežku. Pútnickú skupinu z Vydrníka tvorilo 24 pútnikov, najmä Prešovčanov a Bratislavčanov. Jeden deň si vyskúšali aj pútnické kveštovanie (pýtanie si) potravín od miestnych obyvateľov, čo mnohých s skupine premenilo na osobnosti dňa. V skupine bolo aj viacero detí.

Ďalšiu skupinu asi 15 pútnikov sprevádzal P. Ľubo Pilarčík. Tvorili ju pútnici z Bratislavy, z Trnavy, z Oravy a z Varína. Začali v Litmanovej, kde mnohí poznali správcu pútnického miesta na hore Zvir, vdp. Vasila Kindiju z čias kedy pôsobil v Uršulínskom kostole v Bratislave. Na noc ich v Litmanovej prichýlili v dome pútnikov. Na ďalší deň nocovali na škole v Plavnici a potom v Brezovici. Organizačne pomáhala P. Ľuba Pilarčíkovi rodina Ladislava Ledényiho, ktorý putoval s manželkou a s dvomi päťročnými synmi.

P. Ondrej Gábriš každoročne sprevádza mladých ľudí na púti z Muráňa do Levoče. Putovanie organizuje Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže. Organizátori vítajú kňazské sprevádzanie, ktoré počas 4 dní spočíva vo vysluhovaní sviatostí asi pre 100 člennú skupinu. Do skupiny aj tento rok prizvali P. O. Gábriša. Z Ružomberka a z okolia P. Ondrej pozval asi 10 mladých. Púť začala pravidelne na Muráni, kde ich prichýlia v miestnej škole. Na ďalší deň nocovali v stanoch na ihrisku v Telgarte, potom v škole v Hranovnici a v telocvični v Spišskom Štvrtku. Skupinu sprevádzala aj poľná kuchyňa, v ktorej pripravujú teplý pokrm na večeru. Vďaka nej sme si mohli na záver púte v Levoči objednať pre všetkých z Family Xaveriády teplú večeru.

Štvrtá skupina pútnikov do Levoče sa vydala na týždennú púť z maďarského Putnoku.  Na začiatku skupinu tvorili dvaja pútnici zo Slovenska, jeden z Moravy a dvaja z Maďarska. Neskôr sa Maďari vrátili a na ceste do Levoče sa ku skupine pridalo ďalších 13 Slovákov. Skupina si každý deň pýtala jedlo a nocľah od miestnych obyvateľov. Umožnilo im to nadobudnúť si poznanie ľudí, ich štedrosť i váhanie, náboženské zmýšľanie, či vzťahy medzi kresťanskými konfesiami a ostatnými. Svoju krásu ponúkala aj pekná príroda v Maďarskom a Slovenskom krase (Putnok, Ragaly, Plešivec, Rožňavské Bystré), vo Volovských vrchoch (Nižná Slaná, Vlachovo, Hnilec), a v Slovenskom raji (Spišská Nová Ves). Súčasťou tohoročného putovania bolo aj vrtošivé počasie. Pútnikov preverilo v dažďoch, v horúčavách, ktoré ich sprevádzali. Napriek tomu bratská súdržnosť v skupine a ústretovosť tamojších obyvateľov k pútnikom sa odmenia skúsenosťami živej viery. Svoju silu a pestrosť ukážu miestne zvyky, tradície, modlitby a otvorenosť pre veci nové, či už v Maďarsku alebo na Slovensku.

Všetky skupiny sa 2. júla 2011 stretli v Levoči. V minoritskom dome ich privítal páter Roman. Po ubytovaní v prázdnych izbách (s matracmi na zemi) sme povečerali guláš. Každý dostal k večeri aj hrnček (ako suvenír z púte) s čajom a organizátori rozdávali aj tričká Family Xaveriády. O 20 hodine hudobná skupina Dúha, z Uršulínskeho spoločenstva z Bratislavy, mala v minoritskom kostole skoro dvojhodinový koncert. Jeho súčasťou boli aj svedectvá pútnikov z jednotlivých skupín. Vzácnymi chvíľami boli delenia sa s duchovným ovocím uplynulých dní. Ukázalo sa, že i zlé počasie a zima, ktorá zavládla v závere púte, sa môžu stať vnútorne funkčnými pre objav čohosi originálneho a hlbokého. Na koncert prišlo asi sto mladých, ktorí putovali z Muráňa a naplnili kostol do posledného miesta.

Na druhý deň sme sa ráno všetci odobrali na Mariánsku horu. Hlavnú omšu mal košický arcibiskup Bernard Bober. Pátri spoločne koncelebrovali s ďalšími kňazmi a ostaní prežívali slávnosť na otvorenom priestranstve pred bazilikou, spolu so 100 tisícovým zástupom veriacich z domova i z Poľska a z Rakúska.  S dojmami a zážitkami sme sa mohli podeliť aj s rádiom Lumen, ktoré v stredu 6. júla 2011 odvysielalo nahranú reláciu so svedectvami pútnikov Family Xaveriády.  Pán Laco Ledényi pripravil fotovýstavu v jezuitskom kostole v Bratislave. Expozícia približuje momenty z putovania v jednotlivých skupinách na štyroch paneloch. Výstava koncom prázdnin poputuje aj to Trnavy.

Najnovšie príspevky

Poslať odpoveď

Môžete použit tieto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>