Jezuitiuto20032018

Sv. Jakub Berthieu (1838–1896), misionár a mučeník


Sv. Jakub Berthieu pochádzal zo strednojužného Francúzska (kraj Auvergne), kde sa narodil vo farnosti Polminhac, v blízkosti mesta Aurillac 26. novembra 1838. Po stredoškolskom štúdiu si zvolil povolanie diecézneho kňaza. Teológiu študoval v diecéznom seminári v SaintFlour. Štúdiá mu nešli ľahko, ale čo chýbalo nadaniu, to dopĺňala nevšedná usilovnosť. Za kňaza bol vysvätený 21. mája 1863.
Deväť rokov pôsobil ako kaplán vo farnosti RoannesSaintMary. Obetavosťou v duchovnej službe si získal sympatie veriacich.
Napriek tomu sa ich rozhodol opustiť, lebo sa v ňom nástojčivo hlásilo rehoľné a misionárske povolanie. Oboje mohol dosiahnuť v jezuitskej reholi, ktorá sa po obnovení úspešne rozvíjala a rozširovala svoju činnosť aj v misijných oblastiach. Kňaz Jakub Berthieu vstúpil do rehole Spoločnosti Ježišovej ako 35ročný v meste Pau r. 1873. Po dvojročnom noviciáte a kratšom doplňovacom teologickom štúdiu sa mu splnili misionárske túžby, keď ho v r. 1875 predstavení poslali na ostrov Madagaskar, ktorý bol vtedy pod francúzskou koloniálnou správou.
Jeho prvým misijným pôsobiskom bol menší ostrov SainteMarie pri východnom pobreží Madagaskaru. Tam účinkoval šesť rokov. Nebolo to preňho ľahké. Okrem ťažkostí spojených so životom v primitívnych podmienkach tropickej divočiny sa osobitne ťažko boril s domorodou rečou. Aj tu mu však pomohla jeho húževnatá usilovnosť, s ktorou prekonal túto prekážku.
Jeho usilovnosť však nestačila na francúzske zákony z r. 1880, ktoré citeľne sťažili prácu misionárov a ktoré prinútili pátra Berthieu v r. 1881 opustiť misiu na ostrove Ste. Marie. Prechodne pôsobil vo väčších mestách Tamatave a Tananarive na hlavnom ostrove. Napokon ho predstavení určili do odľahlej misie Ambohimandroso.
V r. 1883 vypuklo na Madagaskare protifrancúzske povstanie, ktoré prinútilo pátra Jakuba znovu zmeniť pôsobisko. Istý čas účinkoval aj ako duchovný vo francúzskom vojsku.
Po potlačení povstania ho predstavení určili za farára v dôležitom stredisku Ambositra. Tam bola aj protestantská misia, ktorá bola staršia ako katolícka a misionár musel čeliť napätiam, ktoré vyplývali zo stretu záujmov oboch vyznaní.
V r. 1891 ho predstavení preložili do obvodu Anjozorofady. Tam mal zodpovednosť za rozsiahlu oblasť s misijnými stanicami v ťažko dostupnom teréne. Popri starších kresťanoch tu žili aj novokrstenci, ktorí potrebovali veľa misionárskej starostlivosti, aby sa z nich stali zrelí kresťania. Páter Berthieu sa však nezameriaval iba na náboženskú výchovu. Usiloval sa pozdvihnúť ľudí aj sociálne, kultúrne a ekonomicky. Osobitne sa venoval slabým a chorým, zvlášť malomocným.
Jeho nádejnú prácu prerušila r. 1894 druhá protifrancúzska vojna. Povstanie kmeňa Menelamba ohrozovalo misijné ústredie, kde pôsobil páter Berthieu. Keďže protifrancúzsky a protikresťansky zameraní povstalci znamenali nebezpečenstvo aj pre mnohých veriacich, misionár sa rozhodol, že sa s početnou skupinou kresťanov utiahne do mesta Tananarive. Na čele utečeneckej kolóny šli francúzski vojaci, ktorých úlohou bolo chrániť celý konvoj. Pátra trápila horúčka, ale na koni mohol postupovať spolu s ostatnými. Keď však zbadal, že akýsi chlapec nevládze ísť, vyložil ho na svojho koňa a kráčal vedľa neho.
Pri zdĺhavom pochode sa zástup utečencov roztiahol a rozdelil. Vojaci so schopnejšími domorodcami postupovali rýchlejšie, kým slabší aj s misionárom zaostávali. Na jednom mieste sa vynorili z pralesa povstalci a zaútočili práve na túto druhú časť konvoja. Utečenci sa rozpŕchli všetkými smermi. Páter Berthieu spolu s niekoľkými kresťanmi hľadal útočisko v blízkej dedine. Ale povstalci misionára chytili, doráňali ho a odvliekli do pralesa. Tam mu ponúkali slobodu, ak sa zaviaže, že prestane šíriť kresťanstvo. Kňaz však neprijal takúto ponuku. Preto ho výstrelmi a údermi kyjaka dobili. Jeho telo hodili do rieky. Bolo to 8. júna 1896 pri dedine Ambiatibe.
Pápež Pavol VI. vyhlásil v r. 1965 pátra Jakuba Berthieu za blahoslaveného. Pápež Benedikt XVI. ho vyhlásil za svätého 21. októbra 2012. V jezuitskej reholi sa slávi jeho liturgická spomienka 4. februára spolu s inými mučeníkmi, ktorí zomreli za vieru v nekresťanských krajinách.

Spiritualita

Spiritualita

Pobožnosť

Spoločnosť

Modlitba