Červená streda je deň, keď sa rôzne verejné objekty na celom svete vysvietia na červeno: britský parlament, rímske Koloseum, socha Krista v Rio de Janeiro, kostoly, katedrály, či monumenty po celom svete. Ľudia na všetkých kontinentoch sa spájajú v modlitbe a symbolom červenej farby – farby mučeníkov – poukazujú na nespravodlivosť, ktorá sa deje na veriacich na celom svete.

Dňa 24. novembra v rámci Trnavy bude tento rok na červeno nasvietené okrem Trnavskej radnice, Katedrály sv. Jána Krstiteľa a Baziliky sv. Mikuláša v Trnave aj Kostol Najsvätejšej Trojice teda jezuitský kostol.

Až 300 miliónov kresťanov na svete trpí pre svoju vieru
Úroveň prenasledovania a utláčania kresťanov dnes vo viacerých častiach sveta dosahuje úroveň genocídy. Napriek faktu, že kresťania sú najviac prenasledovanou náboženskou skupinou na svete, sa o tejto skutočnosti hovorí málo, alebo vôbec. V skutočnosti až každý 7. kresťan žije v krajine, kde čelí útlaku pre svoje náboženstvo.

Prenasledovanie kresťanov má mnoho podôb
V krajinách, kde sú kresťania menšinou, je sloboda vierovyznania často len vetou na papieri. Zažívajú obmedzenia, nespravodlivosť, diskrimináciu v práci, či v škole a rôzne hrozby tam, kde žijú. Kvôli svojej náboženskej príslušnosti zažívajú tiež nesmiernu núdzu a existenčnú krízu.

V subsaharskej Afrike čelia ekonomickému znevýhodňovaniu a vyhladovaniu, ale i priamym útokom a únosom. Militantné skupiny ich nútia k úteku a často neumožňujú ani prístup humanitárnej pomoci. V Južnej Amerike sú vypaľované kostoly i celé obydlia.

V Severnej Kórei, kde neuznávajú žiadne základné ľudské práva, sa osobitne tvrdo zaobchádza s kresťanmi. Čína svojich občanov hromadne sleduje pomocou umelej inteligencie a podľa toho odmeňuje či trestá ich správanie – kresťanstvo je neprípustné.

V týchto častiach sveta výraznejšie trpia ženy a dievčatá, ktoré vyznávajú „nesprávne náboženstvo“ a sú unášané, znásilňované a nútené k násilnej konverzii. Stávajú sa otrokyňami – sexuálnymi pracovníčkami a manuálnymi robotníčkami.

Zdroj: www.acnslovensko.sk