Od septembra 2019 pôsobí náš spolubrat o. Ján Burda SJ na Ukrajine ako kňaz spoločenstva Archa vo Ľvove. Jeho dennodenným poslaním je slúžiť a pomáhať tým, ktorí sú odkázaní na neustálu pomoc iných. Zaslal nám opäť list, v ktorom opisuje svoju prácu v tomto diele.

Hosana Synovi Dávidovmu!

Milí naši priatelia! Možno sa divíte, akým pozdravom som začal tento jarný list z Archy. Viem, že vy na Slovensku sa už pár týždňov tešíte z Kristovho vzkriesenia a v pondelok túto radosť ešte znásobilo uvoľnenie protiepidemických opatrení, otvorenie chrámov, škôl aj obchodov. U nás na Ukrajine je ale situácia celkom iná. Až táto nedeľa bude u nás Kvetná, kedy budeme volať Hosana, požehnaný, ktorý prichádza v mene Pánovom! A tak, ako to bolo na Slovensku, aj tu pred Paschou máme sprísnený režim. Vyžiadali si ho neradostné štatistiky nových chorých. Hoci sme v Arche dlho úspešne odolávali lockdownom, tentoraz naša Správna rada rozhodla o zatvorení stacionárov. Naši Druzji do konca mesiaca ostávajú doma. Ak by totiž niekto teraz ochorel tak, že by potreboval do nemocnice, mohlo by sa ľahko stať, že ho do žiadnej neprijmú. Chorých je tu teraz najviac od začiatku epidémie a situácia je ozaj vážna. Prosíme vás o modlitbu za Ukrajinu, jej chorých a zdravotníkov.

Našťastie, do toho času sa nám podarilo pár pekných vecí. Na naše stacionáre v rámci projektu arteterapie začala chodiť profesionálna maliarka Anna. Pod jej dohľadom sa väčšine z našich talentovaných Druhov podarilo dokončiť svoje obrazy. Už teraz sa tešíme na ich výstavu v kultúrnom centre. Mali sme aj úspešné muzikoterapie a kurz maľovania na keramiku. Máme vynovenú webstránku larche-kovcheh.org.ua aj tím asistentov. Na miesto Natálie, ktorá mala na starosti napr. aj náš facebook, nastúpila Líza, na Znesinňi pracuje Uljana a stacionár Mrijniky posilnila Natália. Veríme, že sa im u nás bude páčiť a po návrate našich budúcich mamičiek Tatiany a Ivanky u nás ostanú. Mne sa tiež podarilo mať na každom stacionári a pre každú skupinu pôstnu duchovnú obnovu. Bolo to dvojtýždňové „turné“, počas ktorého som ani raz nezavítal na náš ofis – a zistil som, že mi to vôbec nechýba :-). Hoci áno, aj našu riaditeľku, ekonómku, sekretárku… mám rád. Ale predsa len je to iné: byť s nimi „úradníkom“ a riešiť otázky zabezpečenia a chodu Archy a byť na stacionári s Druzjami, modliť sa s nimi, spovedať ich, či asistentov, vytvárať spoločenstvo priateľov. Boh má rád všetkých ľudí, je v srdci každého človeka. Len pri Druhoch to vidieť akosi viac.

Vraví sa tiež, že Boh je Bohom prekvapení. Na konci marca nás veľmi prekvapil. Po rokoch vyjednávaní a príprav sa miestnym redemptoristom podarilo dotiahnuť všetko potrebné na výstavbu pútnického komplexu v severnej časti mesta. Keď sa pred desaťročím o tomto veľkom projekte uvažovalo, naše predošlé vedenie dohodlo, že súčasťou tohto komplexu bude aj samostatná budova pre Archu. A tak sa nás redemptoristi teraz pýtajú, či to ešte platí. Jasné, že platí! Chceme svoju budovu! Dostali sme teda dva týždne na to, aby sme upresnili, čo to bude. Východiskom nám bol starý náčrt dvojposchodovej budovy 28 x 8 m. Každý v Arche mohol „hodiť“ na spoločný papier všetky svoje terajšie aj budúce potreby, plány či sny. Z nich potom Správna rada vybrala to najdôležitejšie. A teraz sa držte: vyšla z toho 4-poschodová budova, tisíc metrov štvorcových úžitkovej plochy, a k nej ešte aspoň dve garáže a stolárska dielňa! Šok pre nás ale najmä pre redemptoristov! S takou megalomániou nepočítali :-). Teraz sme v štádiu rozlišovania. Čo z toho napokon bude, lebo tak vysoký objekt im už narúša celkovú koncepciu komplexu. Prosíme vás teda o modlitby, aby sa našlo riešenie, cez ktoré sa Boh najviac oslávi. Bude to celé len v Jeho rukách, lebo postaviť, zariadiť a udržiavať niečo tak veľké, na to bude potrebné veľa, veľmi veľa peňazí. A tie, ako viete, nemáme. Naša chudoba nám však nebráni mať veľké túžby (v duchu hesla Великого бажайте). Veríme, že keď Boh dáva takéto túžby (a šance), nájde aj cesty, ako ich uskutočniť.

Drahí priatelia! Je ešte jedna téma, ktorou teraz žije naša Archa. A nielen ona. Napriek vážnej situácii s covidom, na prvé miesto našich každodenných modlitieb sa dostala prosba o mier. Bojíme sa, že ruskí vojaci znova zaútočia na našu krajinu. Nebojíme sa o seba, Ľvov je ďaleko od Donbasu aj Čierneho mora. Bojíme sa o našich vojakov, bojíme sa o všetkých tých, ktorí budú v takom prípade trpieť a zomierať. Prosíme, modlite sa aj vy za to, aby nik nemusel bojovať a aby sa ruskí vojaci aj so svojimi loďami a tankami vrátili do svojich domovov. To, že sa teraz s našimi Druhmi môžeme vidieť len cez internet, počuť cez telefón či v prípade priaznivého počasia stretnúť kvôli prechádzke pri dome obetujeme za to, aby nik nezahynul, aby nebola nová vojna. To nás trápi najviac.

Vy buďte aj naďalej opatrní, myslite na nás, neočkovaných a nezabúdajte ďakovať za to, čo máte.
Христос Воскрес!

Zo spoločenstva Archa (Лярш-Ковчег)
jer. Ján Burda, SJ
Ľvov, 20. apríla 2021
A

PS: Ďalšie foto a novinky od nás hľadajte na Facebooku: Larche.Ukraine.Lviv

PPS: Ak nás chcete podporiť aj finančne, môžete tak urobiť s poznámkou: Dar na misie Lvov D

Dar na misie Lvov D
IBAN: SK15 7500 0000 0040 1648 7894
BIC: CEKOSKBX

Ďakujeme!