Drahí slovenskí priatelia!

Tento mimoriadny, neplánovaný list chcem začať zvolaním: Som hrdý! Som hrdý na vás, na naše Slovensko, ako sa postavilo k tomu, čo sa tu, na Ukrajine, 24. 2. nadránom stalo – a trvá aj v tejto chvíli. Som hrdý na to, ako rýchlo ste sa zmobilizovali, začali pomáhať s prijímaním utečencov, humanitárnou, informačnou aj vojenskou pomocou.

Som hrdý na našu Archu, jej asistentov a priateľov, s akým pokojom sme prešli na on-line spoločenstvo, ako sa usilujeme jeden druhého podporiť, ako sa náš dom zmenil na dočasný hostel.

Sme hrdí na našich chlapcov, ktorí obetavo a múdro bránia svoju zem pred presilou.

Tak veľmi by sme si želali a modlíme sa, aby nič z toho nebola pravda, ale žiaľ, nedá sa. Ktosi sa rozhodol ísť proti Bohu, ísť proti dobru, ísť proti človeku. Je to hrozná tragédia.

Modlite sa, aby sme to, čo v tejto situácii máme spraviť aj urobili. Aby sme plnili Božiu vôľu v každej chvíli. Nie je to vôbec jednoduché, hoci Ľvov je (zatiaľ) ďaleko od miest s priamymi bojmi. Ale sirény hučia aj tu, už sme profesionáli v tom, ako sa rýchlo dostať do krytov a pivníc. Kvôli nim sa nedá nič naplánovať, nikdy neviete, kedy zaznejú a treba sa skryť.

Druzi sú doma pri svojich blízkych. Modlia sa, chcú chodiť na stacionáre. Asistenti im denne telefonujú, niektorí sa vedia stretnúť aj na ZOOM-e. Modlíme sa spolu, počúvame, povzbudzujeme, radíme ako ďalej.

Okrem Druhov pomáhame aj utečencom. V našom domčeku máme skupinu šiestich ľudí z Charkova a ďalších, ktorí prídu len na noc a idú ďalej. Na hlavnej stanici je taký nával a podmienky, aké si neviete predstaviť. V dome sme mali mamu s dieťaťom z Krivého Rohu, večer snežilo a ona bola v papučiach…

Ozýva sa nám „milión ľudí“ z celého sveta s ponukou o pomoc, vyjadrujú podporu, modlia sa. Je to dobré a pekné, robte čo môžete tam, kde ste. Ale nečakajte, že všetkým budeme odpovedať na vaše otázky. Naše priority sú jasné: bezpečnosť vlastná a svojich najbližších, bezpečnosť našich z Archy a pomoc núdznym. Kto z asistentov môže, pomáha v blízkosti svojho obydlia s výrobou maskovacích sietí pre armádu. Ktosi už vie, kde sa robia Molotovove kokteily. Ja, ako vodič, rozvážam čo treba. Včera sme mohli natankovať 20 litrov nafty, chvíľu máme na čom jazdiť.

V noci sme doma, je zákaz vychádzania. Kedysi živé a krásne mesto plné turistov pôsobí ako mesto duchov. Prvé noci sme sa budili na každý zvuk, polovica z nás nemohla vôbec spať, sirény boli časté. Teraz je to lepšie, ale psychické následky to všetkého budú ešte dlho odznievať.

Napriek tomu všetkému sme silní, lebo s nami je Boh. Sme na strane pravdy, na strane víťazstva. Kiež by prišlo čím prv a zomrelo čo najmenej ľudí. Je nám ľúto za každý jeden vyhasnutý život, bez ohľadu na to, v akej krajine sa narodil.

Modlite sa za skorý koniec tejto tragédie. Boh vie, aká cesta k nemu, k mieru, je najrýchlejšia.

S nami Boh!

Zo spoločenstva Archa Ľvov (Лярш-Ковчег Львів)
Ján Burda, SJ
Ľvov, 1. marec 2022

Ďalšie info o nás nájdete na www.larche-kovcheh.org.ua, na Facebooku: Larche.Ukraine.Lviv alebo na Instagrame: larchekovcheh

Ak chcete dielo Archy podporiť finančne, môžete tak urobiť s poznámkou:

Dar na misie Ľvov
IBAN: SK15 7500 0000 0040 1648 7894
BIC: CEKOSKBX

Ďakujeme!