Slnečný a svetlý pozdrav z Archy na Slovensko, milí bratia a sestry v Kristovi, naši drahí priatelia!

Už sú to tri mesiace, čo som vám písal naposledy. Najvyšší čas to napraviť. Lebo ako vonku za oknom svet nestojí, tak ani naša Archa nespí zimným spánkom. Hoci mesiace január a február boli chladné. Ani nie tak snehom či mrazmi (zvlášť snehu bolo tento rok málo) ako tým, aký „vietor“ vial z východu. Nálety dronov a rakiet neprestávali, ale vďaka našim obrancom stále zriedkavejšie znamenali aj prerušenie dodávok elektriny. A svetlá časť dňa sa neustále predlžovala. Postupne sme sa začali vracať domov ešte za svetla. Svetlo, nádej, budúcnosť.

Koncom januára náš stacionár Nazaret oslávil 20 rokov svojej existencie. Druh Haľa si pamätá jeho úplné začiatky. Už dve dekády „pracuje“ na jednom pracovisku 🙂 Napriek sirénam a výpadku elektriny v ten deň sme si urobili skutočnú slávnosť. Také jubileum sa len tak skoro nezopakuje! Bola to po dlhom čase prvá príležitosť, aby na niektorý zo stacionárov zavítali ako hostia Druzi z iných – a bolo veselo, dužne! Táto skúsenosť nám dodala odvahu obnoviť tradíciu hostí: Druh, ktorý má narodeniny, má opäť právo pozvať na svoju oslavu na stacionár 2 hostí z iného stacionára. Tak sa naše Znesinňa, stacionár najvzdialenejší od iných, cíti bližšie všetkým. A viete si predstaviť, aká je to česť, keď pozvú práve vás?! 🙂

Od 26.1. niektoré z našich výrobkov možno vidieť a kúpiť v malom obchodíku v širšom centre mesta. Zatiaľ bez pirohov, ale hádam aj to sa nám raz podarí. A prvého februára sme sa prvý raz v roku 2023 stretli ako jedno Spoločenstvo. Po pandemických a vojnových výlukách sme si povedali stačilo(!). A vďaka vám, našim vytrvalým slovenským anjelom-podporovateľom sme sa tešili z tradičného „Dňa pampucha“ (šišky, krepli/e). O kultúrnu časť programu sa postaralo trio bohoslovcov a ženský zbor Lýra, v ktorom spieva naša Líza. Po obede (tradične z vlastných zásob) na každého čakala nie jedna a 3 veľké šišky, plnka bola na výber. Vyhrala čokoláda pred višňami a makom :-).

Uprostred februára sme pokračovali v našom spoločnom stretávaní sviatkom Kruhľakiv. Vy už viete, že sú to tí z nás, ktorí v predošlom polroku slávili okrúhle narodeniny. Tentoraz to vyšlo na  6 skvelých dám. Vďaka Nazaretu, ktorý pre Kruhľačky prichystal bombastickú scénku, bola následná diskotéka neminuteľným vyvrcholením dňa. Vzhľadom na časté poplachy sme aj túto akciu organizovali v podzemí, ale pri jej následnom hodnotení sme sa smiali nad sebou, akí sme boli ako organizátori úzkostliví. Pri rozhodovaní, či do Kruhľakov ísť, sme diskutovali aj o tom, že budeme celý deň v miestnosti bez okien a prirodzeného svetla. Ale vďaka našim Druhom a celodennej atmosfére sme si ani nevšimli, že sme boli celý čas v bunkri :-)) Ozaj bolo veľmi dobre!

Posledný piatok mesiaca vždy patrí stretnutiu asistentov (a iných) zamestnancov Archy. Okrem tradičných pracovných tém a zdieľania sme deň zakončili vyhotovením sviečok. Lebo, hoci sme mali niekoľko výjazdov po školách a pod., nie všetci asistenti Archy ich už robili. Okrem toho, že sú pekné, sú v našich podmienkach aj praktické. Symbol svetla, symbol Krista a aj znak ukrajinskej nezlomnosti pred krutosťou agresora. Tú nám pripomínajú presídlenci v našom domčeku. Najnovšie sme prichýlili Druha Dmitra s mamou z Bachmutu. Dmitro nerozpráva a od 29. septembra ani nechodí – črepina bomby mu pod kolenom tak rozlomila kosti, že ani po 9-tich operáciách ešte nie je koniec a čaká ho desiata. Ale v nemocniciach pre také „stabilizované“ prípady už niet miesta. Denne k nemu prichádzajú zdravotníci, aby s ním cvičili, preväzovali ranu a pod. Sú to všetko dobrí ľudia, ale za svoju prácu si zaslúžia odplatu. Štát na ňu nemá. Ak by ste vedeli o niekom, kto by chcel prispieť na liečenie pre nášho Dmitra, môžete ma kontaktovať.

V marci naše rady opustil dlhoročný asistent Ihor z Usmišky. Príchody a odchody, to je život. Pokračujúc v obnove našich tradičných stretnutí sme mali aj „Deň proščenňa“ (odpustenia) sa začal Veľký pôst. Tentoraz sme sa stretli nie v podzemí ale v kaplnke bohosloveckej fakulty UKU. Boh nás viedol tak, že sme si zvolili ten správny deň, 8.3. u nás nebola ani jedna siréna. Po zdieľaní správ z jednotlivých stacionárov, modlitbe „našej“ krížovej cesty v čase vojny a prestávke na obed nám v pantomíme stacionár Bdžilky ukázal, v čom spočíva a čo prináša odpustenie. A po nej mal už každý priestor prísť za kýmkoľvek z celého Spoločenstva, poprosiť a prijať odpustenie. Pôst ešte trvá, moje duchovné obnovy pre Druhov, ktoré som začal na Mrijnykach minulý týždeň narušila choroba – ale verím, že zameškané dobehnem. A príde Pascha, Veľký deň. Tak veľmi by sme ju chceli sláviť s vedomím, že všetci Ukrajinci sú v bezpečí, že niekto nezomiera za svoju slobodu. Žiaľ, stále to tak nevyzerá. O to silnejšie a vrúcnejšie prosme všetci Pána života, aby jeho svetlo, nádej Vzkriesenia, ožiarilo srdcia tých, ktorí sú v zajatí hriechu a tmy. Ďakujem(e), že ste a že ste s nami!

Nech vašu dobrotu a štedrosť odmení svojou hrejivou láskou a radosťou Pán, ktorý už čoskoro slávne vstane z mŕtvych!

Слава Ісусу Христу!   :   Sláva Isusu Christu!

Zo spoločenstva Archa Ľviv (Лярш-Ковчег Львів)
Ján Burda, SJ
26. marca 2023

Váš prípadný príspevok na činnosť Archy v Ľvove posielajte na účet:
IBAN: SK15 7500 0000 0040 1648 7894
BIC: CEKOSKBX
s poznámkou: Dar na misie Lviv

Ďalšie info o nás nájdete na larche-kovcheh.org.ua, na Facebooku alebo na Instagrame