Správa z Generálnej kúrie Spoločnosti Ježišovej

Po silnom zemetrasení v noci z 5. na 6. februára, ktoré zasiahlo Sýriu a Turecko, je situácia dramatická. Katedrála v Iskenderune sa zrútila. Biskup Paolo Bizzeti SJ, biskup Anatólie vo východnom Turecku, bol v tom čase mimo krajiny, ale organizuje pomoc. P. Antuan Ilgit SJ je na mieste a organizuje pomoc pre svojich farníkov. Situácia je premenlivá a neustále sa aktualizuje. Obraz okolia je bezútešný: zrútené alebo neobývateľné nemocnice, nedostatok elektriny, nefunkčné alebo veľmi ťažké spojenie.

„Vyjadrujeme hlbokú sústrasť a súcit rodinám a komunitám postihnutým nedávnymi zemetraseniami v Sýrii a Turecku,“ povedal páter Arturo Sosa. „Naše srdcia sú s tými, ktorí stratili svojich blízkych, domovy a komunity. Modlíme sa za rýchle a bezpečné zotavenie všetkých zranených a za útechu tých, ktorých táto katastrofa zasiahla.“

V Aleppe komunita troch jezuitov po prvom zemetrasení utiekla zo svojho domu a v mrazivej noci sa pripojila k ostatným obyvateľom Aleppa. Mnohé domy sa zrútili. Ľudia sa odmietajú vrátiť do svojich domovov zo strachu pred ďalšími zemetraseniami. Jezuitiť otvorila svoju budovu v Aziziyé ľuďom, ktorí hľadajú útočisko. Je to dobre postavený dom. JRS (jezuitská služba utečencom) vyvíja úsilie na získanie finančných prostriedkov.

Írsky jezuita páter Tony O’Riordan, riaditeľ JRS v Sýrii, hovorí: „Práve prichádzam do Aleppa, aby som zhodnotil situáciu, aby sme ako JRS vedeli čo najrýchlejšie a najúčinnejšie zareagovať. Záchrana životov a zdravia je našou prvoradou prioritou a budeme sa snažiť znovu otvoriť naše zdravotné centrá, keď budú budovy vyčistené, aby sme mohli pokračovať v základnej pomoci ochrániť ľudí pred chladom a nepriaznivým počasím, ktorí sa nemôžu vrátiť domov. Druhou prioritou bude pomoc ľuďom, aby zachovali psychickú odolnosť.“

Podporu na zabezpečenie humanitárnej pomoci je možné poslať prostredníctvom Slovenskej katolíckej Charity na účet SK93 1100 0000 0029 4546 3097, variabilný symbol 5090.
Viac informácie nájdete na: Vyhlasujeme zbierku na pomoc Turecku a Sýrií po ničivých zemetraseniach | Pomoc utečencom (charita.sk)

Ďalšie informácie o situácii v Turecku a Sýrii nájdete aj na stránke: jrs.net
Info: jesuits.global