P. Nader Michel SJ rozpráva o tom, ako komunita jezuitov v Bejrúte prežila explóziu, ktorá zdevastovala hlavné mesto Libanonu, spôsobila smrť viac než 130 ľudí, tiež veľké množstvo zranených, tisíce ľudí prišlo o svoje domovy a v meste sú nevyčísliteľné škody, ktoré je už na kolenách v dôsledku pandémie Koronavírusu a ekonomickej krízy.

V utorok 4. augusta okolo 18:00 sme videli a počuli silnú explóziu neďaleko našej komunity, nad mesto sa dvihol veľký čierny dym. Explózia otriasla celou budovou, vyrazila okná a dvere, zrútil sa strop. V komunite, ktorá má 11 poschodí je všetko zdemolované a zničené.
Okrem toho aj ďalšia komunita a kolégium sv. Juraja sú poškodené. Bohu vďaka mali sme len dvoch ľahko zranených.

Hlavná nemocnica l’Hôtel-Dieu de France, kotrú spravuje jezuitská univerzita sv. Jozefa sa stará o ranených, na chodbách lekári pomáhajú mnohým ľuďom. Tiež budovy nemocnice a Univerzity boli veľmi poškodené.

V meste je všade vidieť rozbité okná, ulice plné skla a všade je počuť sirény sanitiek a hluk z odstraňovania rozbitých okien. Mesto je v šoku. Ľudia trpia v dôvodu politickej a ekonomickej krízy, pandémie Covidu a ešte k tomu táto zničujúca vlna.

Info: jesuits.eu

Na fotografiách: vstup do komunity, kaplnka a spoločenská miestnosť