Vo štvrtok, 20. mája, sa začal Ignaciánsky jubilejný rok, ktorý potrvá do 31. júla 2022 a ktorým si pripomenieme päťsté výročie obrátenia sv. Ignáca z Loyoly.

Jubileum zahájila slávnostná svätá omša zo španielskej Pamplony, kde počas boja v máji 1521 zasiahla Ignáca guľa z kanóna a dala počiatok procesu jeho obrátenia. Bohoslužbe predsedal miestny arcibiskup Mons. Francisco Pérez González a homíliu predniesol generálny predstavený Spoločnosti Ježišovej, Páter Arturo Sosa Abascal SJ.

Záznam svätej omše v španielčine (s prekladom do angličtiny a francúzštiny) si môžete pozrieť na YouTube:

Slávnostnú bohoslužbu 20. mája slávili aj jezuiti v Prešove. Svätú omšu o 17:00 celebroval vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup a metropolita, ktorý po jej skončení zároveň požehnal novú časť exercičného parku nazvanú „Ignaciánska cesta“. V tento deň votívnu svätú omšu ku svätému Ignácovi od jezuitov z Kaplnky Sedembolestnej Panny Márie v Piešťanoch celebroval Páter Provinciál Jozef Šofranko SJ.

So začiatkom Jubilea je spojené aj pozvanie na modlitbovú vigíliu Zoslania Ducha Svätého, ktorá sa uskutoční 23. máj o 20:00. Spoločnej modlitby s názvom „Putovanie s Ignácom“ sa zúčastní aj Páter Generál Arturo Sosa SJ, zaznejú svedectvá, a modlitbu budú hudobne sprevádzať Cristobal Fones, Keith Duke a Laurent Grzybowski. K modlitbe sa pripojí aj Pápež František. Prenos v španielčine, angličtine a francúzštine môžete sledovať na https://ignatius500.global/live/

Pri príležitosti začiatku Ignaciánskeho roku sa 15. mája v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave uskutočnil lutnový koncert s čítaním o obrátení svätého Ignáca z jeho Autobiografie. Prinášame vám aj sprievodné texty o Ignácovom obrátení, ktoré zazneli počas koncertu.
Záznam koncertu si môžete pozrieť na YouTube: