Čo prináša októbrové číslo časopisu Posol?
Pápež František v rubrike Stále aktuálne slová pripomína: „Starí ľudia sú živými znameniami Božej dobroty. Požehnaný dom, v ktorom býva starý človek! Požehnaná rodina, ktorá si ctí svojich starých rodičov!“ Svätý Otec nás vyzýva aktívne prežívať starobu: pestovať duchovný život čítaním Božieho slova, každodennou modlitbou, prijímaním sviatostí a účasťou na liturgii. Máme utužovať vzťahy s druhými, s rodinou i chudobnými a trpiacimi.
Páter Milan Hromník v úvodníku s názvom Dôstojnosť človeka upriamuje pozornosť na rešpektovanie dobrého mena a cti každého človeka. Varuje pred hriechmi ohovárania a osočovania. Podľa Duchovných cvičení svätého Ignáca radí, ako sa chrániť pred pokušením posudzovať iných ľudí.
V rubrike Úcta k Ježišovmu Srdcu nájdu čitatelia ďalšiu časť úvahy anglického jezuitu Jamesa Fitzsimonsa (1919 – 2015), ktorý väčšinu kňazského života venoval tomu, aby pomáhal ľuďom rásť v ich vzťahu k Bohu prostredníctvom modlitby.
V mesiaci októbri, keď sa vrúcnejšie modlievame posvätný ruženec, Bystrík Mistrík prichádza so svojou novou básňou Zdravas’. Pozdravuje ňou Božiu Matku, ktorú nám dáva za príklad v službe Bohu i ľuďom: Matka plná rajskej krásy, / Ježišovi slúžila si. / Ty si naším skvelým vzorom, / čo nám žiari nad obzorom…
V Neratove kostol nezamykajú. Prečo? Odpoveď nájdete v rovnomennom článku Andrey Eliášovej v rubrike Apoštolát modlitby. Obsahuje nevšedné svedectvo o oživení mariánskeho pútneho miesta v českých Orlických horách. Tamojší kostol bol ruinou, no dnes priťahuje množstvo pútnikov. Čitatelia sa dozvedia, že za príbehom jeho obnovy stojí obetavý kňaz Jozef Suchár.
V rubrike pre chorých, ktorá má názov V radosti i bolesti, možno nájsť svedectvo muža, ktorý sa vytrvalo modlil a na príhovor blahoslavenej sestry Zdenky Schelingovej zakúsil Božiu pomoc nielen vo svojej rodine, ale vyprosil narodenie zdravého dieťaťa aj svojej krstnej dcére.
Vzácna pamiatka na kardinála Tomka – v príspevku s týmto názvom opisuje Peter Roháľ prekvapenie, ktoré kardinál Jozef Tomko dva mesiace pred svojou smrťou pripravil učiteľom i žiakom jednej bratislavskej cirkevnej školy. Štvrtáci so svojou učiteľkou Renátou Rydlovou sa na vlastivede učili o významných slovenských osobnostiach, a tak spoločne napísali list do Ríma. Milým prekvapením bola odpoveď, ktorú vzápätí dostali.
V cykle Biblia a morálka páter Ján Ďurica tentoraz poukazuje na to, ako Sväté písmo odzrkadľuje tému vzťahov voči ľuďom na okraji spoločenstva, ako aj vzťahov voči tým, čo žijú mimo spoločenstva veriacich. Pripomína: „Biblická tradícia predpokladá, že rovnaká morálna zodpovednosť je zverená všetkým ľuďom, nakoľko všetci sú súčasťou stvorenia a sú Božím obrazom.“
Terézia Jurská sa vo svojom zamyslení delí s čitateľmi o prežitú skúsenosť – aké ozveny v duši jej zanechala modlitba ruženca krátko pred smrťou matky. Zvlášť ju v tom čase oslovovalo štvrté tajomstvo bolestného ruženca: Ktorý pre nás kríž niesol…
O spytovaní svedomia píše páter Milan Hromník. Pripomína životné a mravné zásady, ktoré obsahuje Sväté písmo a podľa ktorých sa kresťan môže riadiť. Ponúka cenné duchovné rady, ako správne pristupovať k úkonu spytovania svedomia podľa odporúčaní svätého Ignáca.
Hold lekárke z hospicu – MUDr. Alici Válkyovej vzdáva svojím príspevkom autorka Andrea Eliášová. Približuje jej originálnu cestu životom i cestu k povolaniu, v ktorom obetavo pomáhala stovkám ľudí, a to napriek príkoriam bývalého režimu.
Anna Abasová čitateľom ponúka článok s názvom Dar. Opisuje príbeh zo svojho života v zariadení pre seniorov. Uvažuje o sile modlitby a o tom, akým veľkým darom je viera v Boha. Povzbudzuje k modlitbám za všetkých ľudí, pretože potrebujú Božiu pomoc.
Autorka Emília Verešová sa v príspevku Mať svoj vzor zamýšľa nad formáciou, ktorú dostávajú mladí ľudia v rodinách, ale aj nad smútkami dnešnej mládeže, nad ich nenaplnenými dňami, ktoré neraz charakterizujú pocity sklamania a nespokojnosti, ako ju o tom presvedčila príhoda z autobusu. Spomína na správnu výchovu, ktorú dostala vo viacdetnej rodine. Životným vzorom ostáva pre ňu mama, ktorá vždy všetko ľahšie zvládla s ružencom v ruke.
Páter Ladislav Csontos SJ sa v rubrike Z našich dejín venuje osobnosti pátra Emila Krapku, obetavého rehoľného kňaza a teológa. Počas prenasledovania Cirkvi ho spolu s biskupom Korcom v roku 1960 uväznili a odsúdili za pokračovanie v rehoľnom živote a za tajné štúdium teológie. Po zmene režimu bol rektorom Teologického inštitútu svätého Alojza v Bratislave a sekretárom provinciálneho predstaveného. Zomrel v povesti svätosti v roku 2017.
Rubrika Čítanie z Dobrej knihy dáva do pozornosti knihu autora Alaina Durela Modlitba s mníchmi z vrchu Atos. Čitatelia tu nájdu hodnotné myšlienky z nej, napríklad tieto: „Máme sa modliť omnoho viac za druhých ako za seba.“ – „Ak sa neustále modlíme, Boh nás osvieti. Dá nám vedieť, čo máme robiť pri každej príležitosti, vrátane najťažších situácií.“
V rubrike Posol deťom malým i veľkým tentoraz skúsená autorka Gabriela Spustová vysvetľuje Podobenstvá o rozsievačovi a o kúkoli. Deťom sa opäť prihovárajú obľúbené postavičky Vetríček a Kvapôčka, hrdinovia tohto redakčného seriálu. Nechýbajú ani motivačné otázky k téme.
Koľko katolíkov žije v africkej Zambii? Čo pozoruhodné sa udialo v živote miestnej cirkvi v Pekingu? Ktoré diela vlani podporila Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi? Čo všetko vysiela Rádio Don Bosco v Južnom Sudáne? O týchto aj ďalších zaujímavostiach zo života Cirkvi sa dočítate v tradičnej rubrike Letom svetom.
Godzone tour 2022, to je pozvánka pre mladých – aj duchom mladých – na miesta, kde spoločne môžu chváliť Boha, upevniť sa v nádeji a navzájom sa povzbudzovať: Nevzdávaj to! Viac informácií je na stránke: tour.godzone.sk
Časopis Posol je mesačník slovenských katolíkov, vydáva ho Spoločnosť Ježišova vo vydavateľstve Dobrá kniha v rámci tlačového apoštolátu. Zakúpiť si ho môžete v predajniach Dobrá kniha, Lúč, Spolok sv. Vojtecha i v katolíckych kostoloch, predplatiť vo vydavateľstve Dobrá kniha.