sv. Stanislav Kostka

Prvé jezuitské kolégium v Poľsku vzniklo v r. 1564. Ale už predtým sa rozšírila v tejto krajine povesť o dobrých jezuitských školách v Rakúsku a Nemecku. Preto niektoré zámožnejšie rodiny posielali svojich synov na štúdium do týchto škôl. Tak to bolo aj v prípade mladého šľachtica Stanislava Kostku, ktorý sa uctieva v Cirkvi a osobitne v jezuitskej reholi ako svätec a patrón mládeže.
Svätý Stanislav Kostka pochádzal z Rostkova, z poľského Mazovska, kde sa narodil v r. 1550. Jeho otec bol šľachtic a zastával funkcie kastelána a kráľovského senátora. Keďže Stanislav už od detstva prejavoval nadpriemerné duševné schopnosti, otec ho predurčil na politickú dráhu a dúfal, že syn dosiahne vysoké postavenie vo verejnom živote. Preto ho poslal aj so starším bratom Pavlom na štúdiá do rakúskeho hlavného mesta Viedne, do jezuitského kolégia, ktorého vysoká úroveň bola známa aj v zahraničí.
Stanislav prišiel do Viedne r. 1564 a ubytoval sa v jezuitskom ústave, ktorý patril ku kolégiu. Ale už o rok cisár Maximilián II., ktorý nemal rád jezuitov, dal ústav zatvoriť. Stanislav sa spolu s bratom Pavlom a vychovávateľom Bilinskim presťahoval do domu istého protestantského senátora. Tam preňho nastal ťažký život. Jeho brat a vychovávateľ mali radi svetácky život, kým Stanislav bol vážny a túžil po duchovnej sústredenosti a modlitbe. Jeho spoločníci ho za to vysmievali a neraz aj násilím mu prekazili modlitbu.
V decembri 1565 Stanislav ťažko ochorel. Životopisci uvádzajú, že mladý Kostka mal v chorobe mimoriadne zážitky, ako hrozivé útoky diabla a na druhej strane zase potešujúce zjavenie Panny Márie, ktorá mu vložila do náručia svoje Božské dieťa a povzbudila ho, aby vstúpil do jezuitskej rehole. Stanislav vyzdravel a usilovne pokračoval v štúdiu. Pritom žiadal otca, aby mu dovolil ísť do kláštora. Ale ten o tom nechcel ani počuť. V tom boli zajedno s otcom aj brat Pavol a vychovávateľ; robili všetko možné, aby odvrátili Stanislava od jeho rehoľných túžob. Ten napokon videl iba jedno východisko z tejto situácie: utiecť.
Potajomky, beztoho že by to niekomu vopred povedal, Stanislav – preoblečený za vidieckeho chlapca – odišiel z Viedne 10. augusta 1567. Prišiel do Augsburgu, kde bol vtedy jezuitský provinciál sv. Peter Kanízius, a toho žiadal o prijatie do rehole. Ten ho však najprv poslal do kolégia v Dillingene, aby tam vyskúšali mladíkovo povolanie. Stanislav s radosťou prekonal aj tie najtvrdšie skúšky. Preto ho sv. Peter Kanízius poslal do Ríma, kde by sa – ďaleko od príbuzných – mohol spokojnejšie venovať rehoľnému životu. V sprievodnom liste poslal nemecký provinciál veľmi pekné svedectvo o charaktere a rehoľnom povolaní mladého Poliaka. Okrem iného napísal: „Čakáme od neho veľké veci!”
Sedemnásťročný pútnik sa ponáhľal cez Alpy do Ríma, kde dúfal konečne dosiahnuť vytúžený cieľ. Do Večného mesta prišiel koncom októbra 1567. Prišiel vyčerpaný, ale šťastný. Generálny predstavený jezuitskej rehole sv. František de Borja ho prijal 28. októbra do rímskeho noviciátu.
V noviciáte Stanislav vynikal veselosťou a mimoriadnou nábožnosťou. Hoci dlhá a namáhavá cesta z Viedne do Dillingenu a odtiaľ do Ríma podlomila jeho sily, mladý rehoľník na to nedbal a usiloval sa čo najdokonalejšie plniť všetky rehoľné povinnosti. A keď ho v lete 1568 prepadli horúčky, spokojne a s radosťou predpovedal svoju smrť. Zomrel 15. augusta 1568 na sviatok Panny Márie, ktorú si veľmi uctieval.
Pochovali ho v kostole rímskeho noviciátneho domu sv. Andreja na Kvirináli. Za blahoslaveného bol vyhlásený r. 1605 ako prvý blahoslavený jezuitskej rehole. Za svätého ho vyhlásil v r. 1726 pápež Benedikt XIII. spolu so sv. Alojzom Gonzágom.
Svätý Stanislav Kostka sa uctieva ako patrón mládeže a rehoľných novicov. Mladým ľuďom, túžiacim po väčšej dokonalosti, sv. Stanislav zanechal svoje životné heslo: „Ad maiora natus sum” – „Narodil som sa pre väčšie veci!”
(Prevzaté z knihy Svätí a blahoslavení jezuitskej rehole, ktorú zostavil Rajmund Ondruš SJ a ktorú vydala Dobrá kniha v Trnave v roku 2002.)