Pred desiatimi rokmi bol v sýrskom meste Homs (7. apríla 2014) zavraždený holandský jezuita páter Frans van der Lugt SJ, ktorý žil uprostred nepokojov mesta. P Frans bol zabitý 7. apríla 2014. „Zomrel ako muž pokoja, ktorý chcel zostať s veľkou odvahou verný v situácii veľmi ťažkej a riskantnej pre sýrsky ľud, ktorému zasvätil dlhé roky svojho života a svoju duchovnú službu. Kde zomiera ľud, zomierajú s ním aj jeho verní pastieri.“ Napísal pred desiatimi rokmi P. Federico Lombardi, vtedajší riaditeľ Vatikánskeho rozhlasu.

Po desiatich rokoch je tu stále veľa stôp po vojne aj po Fransovej smrti. V Homse je stále všade cítiť vplyv vojny. Veľa budov je neobývaných, pretože obyvatelia odišli (a naďalej odchádzajú, aby sa vyhli kríze), z mnohých častí mesta sú len ruiny, neďaleký starý trh je stále prázdny. Pamiatkou na smrť P. Fransa sú kvety na jeho hrobe v záhrade, mladí ľudia, ktorí majú veľa aktivít na mieste, ktoré založil, skupiny, ktoré chodia do prírody na túry ako on, jezuiti, ktorých je v Homse ešte viac ako pred vojnou, a preto bolo také prirodzené, že sa viac ako 700 ľudí zišlo, aby si pripomenuli výročie jeho smrti.

Predstavitelia cirkví v Homse, katolícki i pravoslávni biskupi, protestantskí pastori, ignaciánske sestry, ľudia zo Spoločenstiev kresťanského života a jezuiti boli pri tejto príležitosti Fransovou rodinou. Liturgia bola slávnostná, obed pre všetkých pripravili domáce ženy. Naozaj, Fransova smrť je semienkom pre Cirkev v Homse a mohla by pomôcť udržať nádej v Sýrii, kde je 13 ročný konflikt vyčerpávajúci pre všetkých.

Info: jezuiti z blízkovýchodnej provincie
Foto: jesuits.eu