Drahí priatelia Archy, bratia a sestry v Kristovi! Keď začínam písať tieto riadky, predstavujem si, ako ich na Slovensku čítate. A pri tej predstave ma napĺňa radosť, lebo si uvedomujem, že ich čítate potešení a povzbudení účasťou na púti v Levoči alebo Velehrade, na kňazských vysviackach či primíciách, na začiatku či už priamo na dovolenke niekde v horách alebo pri mori. Konečne prišlo leto, prázdniny aj uvoľnenie protipandemických opatrení. Všetko toto je dôvod na radosť a vďačnosť pred Pánom.

U nás na Ukrajine a v Arche je situácia iná. Počasie je horúce takmer ako u vás, o covide tu dávno tiež nik nehovorí a školáci majú prázdniny už vyše mesiaca. Všetci si želáme, aby bol už september a začal sa školský rok. Zvyčajný september s otvorenými školami, škôlkami, obchodmi a fabrikami. Ako potvrdenie, že nezmyselná vojna je minulosť a začína sa život hodný človeka. Modlime sa každý deň, aby to tak bolo, hoci v tejto chvíli to na koniec zabíjania ľudí ľuďmi nevyzerá. Bohu je ale všetko možné. Aj ukončiť to, čo ľudia v svojej pomýlenosti a chamtivosti začali.

V Arche sme v júli každý rok chodievali na tábor. Pre našich Druhov to bola jedinečná príležitosť vyjsť za hranice mesta, vidieť nové miesta a na chvíľu byť samostatnými dospelými, žiť bez pomoci (dohľadu) rodičov. Prostriedky na tábor sme dostávali od mesta Ľviv. Vojna nás ale obrala o tento zdroj, preto som vás v predošlom liste prosil o podporu. Ďakujem vám už na tomto mieste za vašu otvorenosť pre naše potreby. Nezložila sa síce plná suma, ale aj dve tretiny nám postačia. Financie boli i tak otáznik č.2. Prvý bol (a je) bezpečnosť resp. odvaha na takéto podujatie. Na spoločnej porade 24.6. sme sa dohodli, že klasický viacdňový tábor s nocľahom tento rok nebude. Urobíme ho „výletovou“ formou, aby každý mohol nocovať doma. Lebo stále sa nedá vylúčiť riziko, že nejaká ruská raketa „nepristane“ niekde, kde budeme. Počas dňa sa v prípade leteckého poplachu vieme rýchlo zorganizovať a ukryť. V noci si to ale asistenti nevedia predstaviť. A majú aj vlastné deti, ktoré sa boja nechať doma samé. Ja som ale úplne spokojný s takýmto riešením. Už máme objednaný autobus, ktorý nás bude voziť tam a späť ako aj miesta neďaleko Ľvova, kam vyrazíme. Vďaka vám všetkým!

Naše plány na júl teda poznáte. Fotografie budú v jesennom liste ;-). A čo priniesol jún? Okrem horúčav a sirén aj obnovu slávenia sv. liturgií s jednotlivými stacionármi, čo ma ako kňaza veľmi teší. Aj naši Druzi a asistenti sú radi lebo môžu prjímať Krista, zjednocovať sa s Ním v tajomstve Eucharistie. Našli sme nového „odberateľa“ pre naše vegetariánske pirohy, každý týždeň mu vozíme 20 kg. Vďaka letu a internetu sa trochu obnovil záujem o naše náhrdelníky z korálok. Naše rady opustili dve asistentky, ale hlásia sa nám noví záujemcovia a prácu (čo do vojny nebývalo), tak denne prichádzajú na stacionáre, aby sa s nami zoznámili. A my s nimi. Jedným z nich je aj mladý presídlenec z Charkova, ktorý býva v našom Domčeku. Veríme, že noví asistenti sa dobre uchytia a budú platnými členmi nášho Spoločenstva. Domček teda ostáva útočiskom pre ľudí z východnej Ukrajiny. A po dlhom čase hľadaní a rokovaní sme pre stacionár Znesinňa našli náhradné priestory (v pôvodných teraz sídli štáb domobrany) a teda Usmiška aj Znesinňa 11. júla prestanú fungovať striedavo na jednej adrese ale denne na dvoch. Ako vidíte, júl je pre nás plný nádeje, len nech to nepokazia tí, čo vydávajú rozkazy ruským vojskám. Modlite sa s nami za koniec tejto vojny a za mier v srdciach všetkých ľudí. V prvej polovici augusta nás čaká dovolenka a mňa pobyt na Slovensku. Bude to výzva obehnúť za 3 týždne celú rodinu a aspoň polovicu známych a ešte si pritom aj oddýchnuť, načerpať nové sily do ďalšej služby v tejto misii. Zdá sa mi to teraz nemožné. Tak je dobre, že nie ja ale Pán je „riaditeľom“ toho celého. Kiež sa deje Jeho vôľa.

Drahí priatelia, budem končiť tento list a hoci viem, že vy ste o to nestáli, chcem sa na tomto mieste menovite poďakovať každému z vás, kto ste v priebehu mesiaca jún prispeli na náš letný tábor. Bez vás by naša Archa nemohla 15. júla 2022 vplávať do Zátoky Vikingov :-). V poradí, v akom prichádzali vaše príspevky na náš účet vám ZO SRDCA ĎAKUJEME!

Petra K., Peter P., Anka N-Z., Mirka L., Enka B., Katka T-V., Daniela F., Mária H., Jojo Ž., Peter T., Janko J., Peter H., Katka O., Tomáš T., Ferko O., Lukáš P., Michal M., Eugen L., Miro O., Marek S., Veka K., Alena T., Dušan S., Petra V., Tina B., Monika M., Terka K., Gabika S., Duška F., Aďa P., Mária R., Anička B., Ľudka Z-H., Mária M., Júlia S., Radka R, Jakub K., Maggie B.

Zo spoločenstva Archa Ľviv (Лярш-Ковчег Львів)
jer. Ján Burda, SJ
6. júla 2022

Váš prípadný príspevok na činnosť Archy posielajte na účet:
IBAN: SK15 7500 0000 0040 1648 7894
BIC: CEKOSKBX
s poznámkou: Dar na misie Lviv

Ďalšie info o nás nájdete na www.larche-kovcheh.org.ua, na Facebooku: Larche.Ukraine.Lviv alebo na Instagrame: larchekovcheh

 

Od septembra 2019 pôsobí náš spolubrat o. Ján Burda SJ na Ukrajine ako kňaz spoločenstva Archa v Ľvove. Jeho dennodenným poslaním je slúžiť a pomáhať tým, ktorí sú odkázaní na neustálu pomoc.